čtvrtek 9.3. Ganden Sumtseling Gompa, let do Chengdu

25. dubna 2006 v 0:30 | David |  Hongkong a Čína 2006
Spalo se krásně. Oba jsme si dali vyhřívanou podložku na poloviční teplotu, takže já jsem neklepal kosu a Pino se nevařil. Den jsme začali obíháním bank. Vytoužené peníze z Pinovy VISA karty jsme nakonec dostali v Agricultural Bank u přepážky Cash Disbursement of International Card. Hned jsme letěli do outdoor krámku pro nasmlouvané zboží a pak na královskou snídani (peněz najednou máme, kolik chceme). Autobus zpět do Lijiang nám jede až ve dvě hodiny, takže jsme měli čas trochu se cournout historickým centrem a udělat malý výlet do tibetského kláštera Ganden Sumtseling Gompaasi 7km severně od centra. Jede tam bus č.3. Tam jsme ale litovali, že nemáme víc času. Zrovna se schylovalo k nějakému obřadu. Spousta mladých mnichů v červených hábitech sedělo na lavicích v ohromné místnosti. Ze stropu vysely barevné pruhy látky a celým sálem se neslo hluboké tibetské húúúú. Nejdřív nám zakazovali fotit, ale když jsme viděli, že i mniši se mezi sebou fotí mobilama, přestali jsme si brát servítky. Vlezli jsme i do kuchyně, kde zrovna v ohromných hrncích vařili bůhví co. Cestou na autobusák jsme ještě poobědvali výborné plněné knedlíčky a vyrazili na cestu. Před Lijiangem byl docela velký provoz náklaďáků plných suti. Autobusák mezi nima kličkoval v neskutečné rychlosti, až mi z toho vstávali vlasy hrůzou na hlavě - lepší to nevidět, ještě lepší v autbuse vůbec nesedět. Cestu jsme zvládli za 4 hodiny. Stavili jsme se v hostelu pro naše batohy. Trochu jsme se zdrželi přebalováním, chvilku strávili na free internetu, pokecali s anglicky mluvícíma číňanama a trochu pozdě vyrazili k CAAC na bus na letiště za 15 juanů/os. Měl jet v 19:15, což jsme nestíhali a funíc po ulici jsme marně vyhlíželi drožku, která by nás nablížila. Bylo to nakonec jen tak tak a to jen díky tomu, že autobus odjížděl až v půl. V autobusu jsme se zakecali s australanem Tonym, který už tu nějakou chvilku cestuje a pozítří má dokonce namířeno do Tibetu! V Chengdu chce bydlet ve stejném hostelu jako my. Vypadal docela scestovale, ale žádný drsňák to nebyl - prostě na to má prachy. V Chengdu na letišti nasedl to taxíku, i když zrovna přijel autobus do centra. Pravda, muselo se přestoupit a nevěděli jsme pořádně kde ani kam. Taky se na nás na konečné prvního busu sesypali drožkaři a taxikáři. Začali smlouvat, ale zrovna projížel náš bus 16, takže měli smůlu. Do hostelu jsme v pohodě dorazili ještě před půlnocí. Dost hladoví jsme se ptali po nějaké otevřené restauraci. Holka z recepce s námi vyrazila na roh ulice na BBQ.Stál tam číňan s grilem a stolečkem na kterém měl vystavené špízy ze všeho možného - masové za juan, zeleninové za půl. Zatím nás všude docela škubali, když za opečené brambory na špejli chtěli celý juan. Prý je tu jen v noci, protože nemá povolení a přes den by ho odvezli policajti. Do půl třetí jsme skejsli na internetu, který je v hostelu zdarma.
Dneska Číňani opět ukázali, jaký jsou fakt hrozný prasata - nejen, že kouřej a plivou v autobusu, ale stejně se choval i ten úředník v bance, který nám dával peníze na kartu.
MIX hostel, v kterém spíme je fajn. Jedna za postel v dormitory chtějí jen 15 juanů (pokoje jsou společné pro holky a kluky, proto asi název hostelu - to ale vůbec neberem jako nevýhodu ;-), je tu zdarma internet, zdarma spoustu giga muziky ke ztažení a v neposlední řadě tu dávaji výbornou mapu Chengdu. Jako reklama jsou na mapě velice praktické (čínsky napsané) větičky jako: "svezte mě do MIX hostelu" a jeho adresa nebo: "Řekněte mi ať vystoupím na stanici u MIX hostelu" a jméno stanice.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama